Kenya ayaa loo qeybiyay 290 deegaan, iyadoo mid walba uu leeyahay xildhibaan (MP), kaasoo la soo doorto xilliga doorashada guud. Xildhibaanku waa xubin ka tirsan Golaha Shacbiga oo matala mid ka mid ah 290-ka degmo doorasho. Doorka ugu weyn ee xubnaha baarlamaanka waa matalaada, sharci dejinta, iyo kormeerka.
Waa kuwan xubnaha baarlamaanka Kenya ee shaqeynaya 2022 ilaa 2027.
No. | Deegaan | MP |
Xildhibaanada ismaamulka Mombasa | ||
1. | Changamwe | Shimbwa Omar Mwinyi |
2. | Jomvu | Bady Bady Twalib |
3. | Kisauni | Bedzimba Rashid Juma |
4. | Nyali | Maxamed Maxamed Cali |
5. | Likoni | Mboko Mishi Juma Khamisi |
6. | Mvita | Machele Maxamed Sucuud |
Xildhibaanada Ismaamulka Kwale | ||
7. | Msambweni | Bader Saalim Feysal |
9. | Lungalunga | Mangale Munga Chiforomodo |
9. | Matuga | Kassim Sawa Tandaza |
10. | Kinango | Samuel Gonzi Rai |
Xildhibaanada ismaamulka Kilifi | ||
11. | Kilifi Waqooyi | Owen Yaa Baya |
12. | Kilifi Koonfur | Richard Ken Chonga |
13. | Kaloleni | Paul Kahindi Katana |
14. | Rabay | Anthony Kenga Mupe |
15. | Dhan | Charo Kenneth Kazungu Tungule |
16. | Malindi | Amina Laura Mnyazi |
17. | Magarini | Harrison Garama Kombe |
Xildhibaanada Ismaamulka Tana River | ||
18. | Garsen | Cali Wario Guyo |
19. | Galole | Ayuu yidhi Buya Hiribae |
20. | Bura | Yacquub Dubow Kuno |
Xildhibaanada baarlamaanka ee ismaamulka Lamu | ||
21. | Lamu Bari | Ruweida Mohamed Obo |
22. | Galbeedka Lamu | Muthama Stanley Muiuri |
Xildhibaanada Degmada Taita Taveta | ||
23. | Taveta | John Okano Bwire |
24. | Wundanyi | Danson Mwashako Mwakuwona |
25. | Mwatate | Peter Mbogho rux |
26. | Voi | Khamis Chome Cabdi |
Xildhibaanada ismaamulka Garissa | ||
27. | Magaalada Gaarisa | Maxamed Deeqow |
28. | Balambala | Cabdi Cumar Shuuriye |
29. | Lagdera | Cabdiqaadir Xuseen Maxamed |
30. | Dhadhaab | Faarax Macalin |
31. | Faafi | Faarax Saalax Yacquub |
32. | Ijara | Cabdi Cali Cabdi |
33. | Wajeer Waqooyi | Ibraahim Cabdi Saney |
34. | Wajeer Bari | Aadan Daa’uud Maxamed |
Xildhibaanada ismaamulka Wajeer | ||
35. | Tarbaj | Xuseen Cabdi Barre |
36. | Wajeer Galbeed | Yuusuf Maxamed Faarax |
37. | Eldas | Aadan Keynaan Wehliye |
38. | Wajeer Koonfur | Maxamed Aadan Cadow |
Xildhibaanada degmada Mandheera | ||
39. | Galbeedka Mandheera | Aadan Xaaji Yuusuf |
40. | Banissa | Kulow Macalin Xasan |
41. | Mandheera Waqooyi | Bashiir Sheekh Cabdullaahi |
42. | Mandheera Koonfur | Abdul Ibrahim Haro |
43. | Mandera Bari | Xuseenweytan Maxamed Cabdiraxmaan |
44. | Lafey | Maxamed Cabdi Cabdiraxmaan |
Xildhibaanada degmada Marsabit | ||
45. | Moyale | Guyo Waaqo Jaldesa |
46. | Waqooyiga Horr | Adhe Wario Guyo |
47. | saku | Dido Cali Raaso |
Xildhibaanada Ismaamulka Isiolo | ||
48. | Laysaamis | Yuusuf Lekuton |
49. | Isiolo Waqooyi | Yuusuf Samal Lomwa |
50. | Isiolo South | Biduu Maxamed Tubi |
Xildhibaanada Gobolka Meru | ||
51. | Igembe South | John Paul Mwirigi |
52. | Igembe Central | Kiili Daniel Karitho |
53. | Igembe North | Julius Taitumu M'Anaiba |
54. | Galbeedka Tigania | John Kanyuithia Mutunga |
55. | Bariga Tigania | Lawrence Mpuru Aburi |
56. | Waqooyiga Imenti | Rahim Daa'uud Cabdul |
57. | Buuri | Rindikiri Mugambi Murwithania |
58. | Imenti bartamaha | Muuse Nguchine Kirima |
59. | Koonfurta Imenti | Dr Shadrack Mwiti Ithinji |
Xildhibaanada degmada Tharaka Nithi | ||
60. | mara | Japhet Miriti Kareke |
61. | Chuka-Igambang'ombe | Patrick Munene Ntwiga |
62. | Tharaka | George Gitonga Murugara |
Xildhibaanada degmada Embu | ||
63. | Manyata | John Gitonga Mwaniki |
64. | Runyenjes | Eric Muchangi Njiru |
65. | Mbeere Koonfur | Bernard Muriuki Nebart |
66. | Mbeere Waqooyi | Geoffrey KariukiKiringa |
Xildhibaanada countiga Kitui | ||
67. | Waqooyiga Mwingi | Paul Musyimi Nzengu |
68. | Mwingi West | Charles Ngusya Nguna |
69. | Bartamaha Mwingi | Gideon Mutemi Mulyungi |
70. | Galbeedka Kitui | Edith Vethi Nyenze |
71. | Kitui Miyiga | David Mwalika Mboni |
72. | Bartamaha Kitui | Makali Benson Mulu |
73. | Bariga Kitui | Nimrod Mbithuka Mbai |
74. | Koonfurta Kitui | Rachael Kaki Nyamai |
Xildhibaanada degmada Machakos | ||
75. | Masinga | Joshua Mbithi Mutua |
76. | Yatta | Robert Ngui Basil |
77. | Kangundo | Fabian Kyule Muli |
78. | Matungulu | Stephen Mutinda Mule |
79. | Kathiani | Robert Mbui |
80. | Mavoko | Patrick Makau King'ola |
81. | Magaalada Machakos | Caleb Mutiso Mule |
82. | Mwala | Vincent Musyoka Musau |
Xildhibaanada ismaamulka Makueni | ||
83. | Mbooni | Erastus Kivasu Nzioka |
84. | Kiiloomitir | Thuddeus Kithua Nzambia |
85. | Kaiti | Joshua Kivinda Kimilu |
86. | Makueni | Suzanne Ndunge Kiamba |
87. | Kibwezi West | Eckomas Mwengi Mutuse |
88. | Bariga Kibwei | Jessica Nduku Kiko |
Xildhibaanada ismaamulka Nyandarua | ||
89. | Kinangop | Thuku Zachary Kwenya |
90. | Kipipiri | Muhia Wanjiku |
91. | Olkalou | Kiaraho David Njuguna |
92. | Oljorok | Michael Mwangi Muchira |
93. | Ndaragwa | George N Gachagua |
Xildhibaanada ismaamulka Nyeri | ||
94. | Tetu | Geoffrey Wandeto Mwangi |
95. | Kieni | Antony Njoroge Wainaina |
96. | Matira | Eric Mwangi Kahugu |
97. | Othaya | Micheal Wambugu Wainaina |
98. | Mukurweini | Kaguchia John Philip |
99. | Magaalada Nyeri | Duncan Maina Mathenge |
Xildhibaanada ismaamulka Kirinyaga | ||
100. | Mwea | Maryan Maingi |
101. | Gichugu | Robert Gichimu Githinji |
102. | Ndia | George Macharia Kariuki |
103. | Kirinyaga Central | Joseph Gachoki Gitari |
Xildhibaanada Ismaamulka Murang'a | ||
104. | Kangema | Peter Irungu Kihungi |
105. | Mathioya | Edwin Mugo Gichuki |
106. | Kiharu | Samson Ndindi Nyoro |
107. | Kigumo | Joseph Kamau Munyoro |
108. | Maragwa | Mary Wamaua Waithira |
109. | Kandara | Chege Njuguna |
110. | Gatanga | Wakili Edward Muriu |
Xildhibaanada ismaamulka Kiambu | ||
111. | Koonfurta Gatundu | Gabriel Gathuka Kagombe |
112. | Waqooyiga Gatundu | Elijah Njore Njoroge |
113. | Juja | George Koimburi Ndung'u |
114. | Magaalada Thika | Alice Wambui Ng'ang'a |
115. | Ruiru | Simon Ng'ang'a Kingara |
116. | Githunguri | Gathoni Wamuchomba |
117. | Kiambu | John Machua Waithaka |
118. | Kiambaa | John Njuguna Wanjiku |
119. | Kabete | James Githua Kamau Wamacukuru |
120. | Kikuyu | Anthony Kimani Ichung'wah |
121. | Limuru | John Kiragu Chege |
122. | Lari | Joseph Mburu Kahangara |
Xildhibaanada Ismaamulka Turkana | ||
123. | Waqooyiga Turkana | Paul Ekwom Nabuin |
124. | Galbeedka Turkana | Daniel Epuyo Nanok |
125. | Bartamaha Turkana | Yuusuf Namuar Emathe |
126. | Loima | Protus Ewesit Akuja |
127. | Koonfurta Turkana | John Arik Namoit |
128. | Turkana Bari | Nicholas Ngikor Nixon |
Xildhibaanada Degmada West Pokot | ||
129. | Kapenguria | Samwel Moroto Chumel |
130. | Sigor | Peter Lochakapong |
131. | Kacheliba | Titus Lotee |
132. | Pokot South | David Pkosing |
Xildhibaanada ismaamulka Samburu | ||
133. | Galbeedka Samburu | Josephine Naisula Lesuuda |
134. | Waqooyiga Samburu | Dominic Eli Letipila |
135. | Samburu Bari | Jackson Lekumontare Lentoijoni |
Xildhibaanada Degmada Trans Nzoia | ||
136. | kwanza | Ferdinand Kevin Wanyonyi |
137. | Endebes | Robert Pukose |
138. | Saboti | Caleb Amisi Luyai |
139. | Kimini | Maurice Kakai Bisau |
140. | Cherangany | Patrick Simiyu Barasa |
Xildhibaanada ismaamulka Uasin Gishu | ||
141. | Anigu waan ahay | David Kiplagat |
142. | Turbo | Janet Jepkemboi Sitienei |
143. | Moiben | Phylis Jepkemoi Bartoo |
144. | Caynabkoi | Kiprono Samwel Chepkonga |
145. | Kapseret | Oscar Kipchumba Sudi |
146. | Kesses | Julius Kipletting Rutto |
Xildhibaanada degmada Elgeyo Marakwet | ||
147. | Marakwet Bari | David Kongogo Bowen |
148. | Marakwet West | Timothy Kipchumba Toroitich |
149. | Keiyo Waqooyi | Adams Kipsana Korir |
150. | Keeyo Koonfur | Gideon Kimaiyo Kipkoech |
Xildhibaanada Ismaamulka Nandi | ||
151. | Tinderet | Julius Meli Kipbiwot |
152. | Aldai | Marianne Jebet Kitony |
153. | Nandi Hills | Bernard Kibor Kitur |
154. | Chesumei | Paul Kibichy Biego |
155. | Emgwen | Josses Kipto Kosgey |
156. | Mosop | Abraham Kipsang Kirwa |
Xildhibanada Gobalka Baringo | ||
157. | Tiaty | William Kamket Kasait |
158. | Baringo Waqooyi | Yuusuf Makilap Kipkoros |
159. | Bartamaha Baringo | Joshua Chepyegon Kandie |
160. | Baringo Koonfur | Charles Kamuren |
161. | Mogotiyo | Reuben Kiborek Kipngor |
162. | Eldama Ravine | Muuse Cherutich Sirma |
Xildhibaanada Ismaamulka Laikipia | ||
163. | Laikipia West | Stephen Wachira Karani |
164. | Laikipia Bari | Festus Mwangi Kiunjuri |
165. | Waqooyiga Laikipia | Sarah Paulata Korere |
Xildhibaanada ismaamulka Nakuru | ||
166. | Molo | Francis Kuria Kimani |
167. | Njoro | Charity Kathambi Chepkwony |
168. | Naivasha | Jayne Wanjiru Njeri |
169. | Gilgil | Martha Wangari Wanjira |
170. | Kuresoi South | Joseph Kipkosgei Tonui |
171. | Kuresoi Waqooyi | Mutai Alfred Kiprono |
172. | Subukiya | Samuel Kinuthia Gachobe |
173. | Rongai | Paul Chebor |
174. | Bahati | Irene Njoki Mrembo |
175. | Galbeedka Magaalada Nakuru | Samwel Arama |
176. | Bariga Magaalada Nakuru | David Gikaria |
Xildhibaanada degmada Narok | ||
177. | Kilgoris | Julius Lekakeny ole Sunkuli |
178. | Emurua Dikirr | Johana Ng'eno Kipyegon |
179. | Waqooyiga Narok | Agnes Mantaine Pareyio |
180. | Narok Bari | Lemanken Aramat |
181. | Narok South | Ole Ntutu Kitiilai |
182. | Narok West | Gabriel Koshal Tongoyo |
Xildhibanada ismaamulka Kajiado | ||
183. | Waqooyiga Kajiado | Onesmus Ngogoyo Nguro |
184. | Kajiado Central | Elijah Memusi Kanchory |
185. | Kajiado Bari | Kakuta Maimai Hamisi |
186. | Galbeedka Kajiado | Sunkuyia George Risa |
187. | Koonfur Kajiado | Parashina Samuel Sakimba |
Xildhibaanada degmada Kericho | ||
188. | Bariga Kipkelion | Joseph Kimutai Cherot |
189. | Galbeedka Kipkelion | Hilary Kiplangat Kosgei |
190. | Caynamoi | Benjamin Kipkirui Langat |
191. | Bureti | Kibet Kirui Komingoi |
192. | Belgut | Nelson Koech |
193. | Sigowet/Soin | Garsoore Kipsang Kemei |
Xildhibaanada Degmada Bomet | ||
194. | Sotik | Francis Kipyegon Arap Sigei |
195. | Chepalungu | Victor Kipngetic Koech |
196. | Bariga Bomet | Richard Kipkemoi Yegon |
197. | Bartamaha Bomet | Richard Cheruiyot Kilel |
198. | Konoin | Brighton Leonard Yegon |
Xildhibaanada ismaamulka Kakamega | ||
199. | Lugari | Nabwera Daraja Nabii |
200. | Likuyani | Maino Mugabe oo aan waxba galabsan |
201. | Malava | Muuse Malulu Injendi |
202. | Lurambi | Titus Khamala Mukhwana |
203. | Navakholo | Emmanuel Wangwe |
204. | Mumias West | Johnson Manya Naicca |
205. | Mumias Bari | Peter Kalerwa Salasya |
206. | Matungu | Peter Oscar Nabulindo |
207. | Butere | Nicholas S. Tindi Mwale |
208. | Khwisero | Christopher Aseka Wangaya |
209. | Shinyalu | Fredrick Lusuli Ikana |
210. | Ikolomani | Bernard Masaka Shinali |
Xildhibaanada degmada Vihiga | ||
211. | Vihiga | Kivai Ernest Ogesi Kagesi |
212. | Sabatia | Sloya Clement Logova |
213. | Xamisi | Charles Gumini Gimose |
214. | Luanda | Dick Maungu Oyugi |
215. | Emuhaya | Milemba Jeremiah Omboko |
Xildhibaanada Degmada Bungoma | ||
216. | Mt Elgon | Fred Kapondi Chesebe |
217. | Sirisia | John Waluke Koyi |
218. | Kabuchai | Joseph Simiyu Wekesa Majimbo |
219. | Bumula | Nelson Jack Wamboka |
220. | Kanduuyi | John Okwisia Makali |
221. | Webuye Bari | Martin Pepela Wanyonyi |
222. | Webuye West | Daniel Wanyama Sitati |
223. | Kimilili | Didmus Wekesa Barasa Mutua |
224. | Tongaren | John Chikati Murumba |
Xildhibaanada Degmada Busia | ||
225. | Teso Waqooyi | Edward Kaunya Oku |
226. | Koonfurta Teso | Mary Emaase Otucho |
227. | Nambale | Geoffrey Ekesa Mulanya |
228. | Matayos | Geoffrey Makokha Odanga |
229. | Butula | Yuusuf H Maero |
230. | Funyula | Wilberforce Ojiambo Oundo |
231. | Budalangi | Raphael Sauti Bitta Wanjala |
Xildhibaanada Ismaamulka Siaya | ||
232. | Ugniya | David Ouma Ochieng |
233. | Ugunja | James Opiyo Wandayi |
234. | Alego Usonga | Samuel Onung Atandi |
235. | Gem | Elisha Ochieng Odhiambo |
236. | Bondo | Gideon Ochanda Ogolla |
237. | Rarieda | Paul Otiende Amollo |
Xildhibaanada ismaamulka Kisumu | ||
238. | Kisumu Bari | Shakeel Axmed Shaabir Axmed |
239. | Galbeedka Kisumu | Rozaah Akinyi Buyu |
240. | Kisumu Central | Joshua Odongo Oron |
241. | beero | James Wambura Nyikal |
242. | Nyando | Okello Jared Odoyo |
243. | Muhoroni | James Onyango Oyoo |
244. | Nyakach | Joshua Aduma Owuor |
Xildhibaanada Degmada Homa Bay | ||
245. | Kasipul | Charles Ong'ondo Were |
246. | Kabondo Kasipul | Xaawo Akinyi Obara |
247. | Karachuonyo | Andrew Adipo Okuome |
248. | Rangwe | Lilian Achieng Gogo |
249. | Magaalada Homa Bay | George Peter Opondo Kaluma |
250. | Ndhiwa | Martins Peters Owino |
251. | Sub North | Millie Odhiambo |
252. | Sub South | Caroli Omondi |
Xildhibaanada ismaamulka Migori | ||
253. | Rongo | Abuor Paul |
254. | Awendo | John Walter Owino |
255. | Suna Bari | Junet Maxamed |
256. | Galbeedka Suna | Peter Francis Masara |
257. | Uriri | Mark Ogolla Nyamita |
258. | Nyatike | Tom Mboya Odege |
259. | Kuria Galbeed | Mathias Nyamabe Robi |
260. | Bariga Kuuriya | Maisori Marwa Kitayama Kemero |
Xildhibaanada ismaamulka Kisii | ||
261. | Bonchari | Onchoke Charles Mamwacha |
262. | Koonfurta Mugirango | Silvanus Osoro Onyiego |
263. | Bomachoge Borabu | Nolfason Obadiah Barongo |
264. | Bobasi | Innocent Obiri Momanyi |
265. | Bomachoge Chache | Miruka Ondieki Alfah |
266. | Nyaribari Masaba | Daniel Ogwoka Manduku |
267. | Nyaribari Chache | Zaheer Jhanda |
268. | Kitutu Chache Waqooyiga | Nyakundi Japheth Mokaya |
269. | Kitutu Chache South | Anthony Kibagendi |
Xildhibaanada ismaamulka Nyamira | ||
270. | Kitutu Masaba | Clive Ombane Gisairo |
271. | Galbeedka Mugirango | Stephen M. Mogaka |
272. | Waqooyiga Mugirango | Joash Nyamache Nyamoko |
273. | Borabu | Patrick Kibagendi Osero |
Xildhibanada Ismaamulka Nairobi | ||
274. | Westlands | Timothy Wanyonyi Wetangula |
275. | Dagoretti Waqooyi | Beatrice Kadeveresia Elachi |
276. | Dagaalkii Koonfurta | John Kiarie Waweru |
277. | Langata | Phelix Odiwuor Khodhe |
278. | Kibra | Peter Ochieng Orero |
279. | Roysambu | Augustine Kamande Mwafrika |
280. | Kasarani | Ronald Kamwiko Karauri |
281. | Ruaraka | Kajwang Tom Joseph Francis |
282. | Koonfurta Embakasi | Julius Musili Mawathe |
283. | Waqooyiga Embakasi | James Mwangi Gakuya |
284. | Central Embakasi | Mejjadonk Benjamin Gathiru |
285. | Bariga Embakasi | Babu Owino Paul Ongili |
286. | Embakasi West | Mark Samuel Muriithi Mwenje |
287. | Makadara | George Aladwa Omwera |
288. | Kamukunji | Cabdi Yuusuf Xasan |
289. | Starehe | Mwago Amos Maina |
290. | Mathare | Anthony Tom Oluoch |